Rehabilitace pro malou Klárku
Příspěvek ze sbírky Srdce dětem tentokrát pomůže malé Klárce, která se narodila s kombinovaným postižením. Klárka nesedí, neleze ani se neotáčí, a navíc trpí epileptickými záchvaty. Každý nepatrný pokrok je pro rodinu malým zázrakem a k těmto zázrakům mohou pomoci i speciální terapie na klinice Armandi.
Klárka přišla na svět císařským řezem, protože její maminka na konci těhotenství ucítila obrovskou bolest v břiše a začala krvácet. Okamžitě zamířila do nemocnice, kde zjistili, že se jí odloučila placenta a miminko bylo nějakou dobu bez kyslíku. Proto ho začali ihned rozdýchávat, zaintubovali ho a převezli na jednotku intenzivní péče. Malá Klárka dostávala epileptické záchvaty a vypadalo to s ní velmi špatně. Lékaři holčičce nasadili léky a doslova bojovali o její život. Pro rodiče, kteří se za ní přišli podívat, měli velmi špatné zprávy. Dozvěděli se, že holčička může zůstat celý život ležet, nemusí vidět ani slyšet, může mít dětskou mozkovou obrnu a že péče o ni bude velmi náročná. Ale maminka, když svou holčičku uviděla, okamžitě věděla, že se bude ze všech sil snažit, aby se ta hodně špatná prognóza nenaplnila, a s manželem si stabilizovanou Klárku odvezli domů. Lékaři rodičům doporučili, aby s ní cvičili pravidelně Vojtovu metodu, ale holčička na ni reagovala pravidelnými záchvaty křečí. Bylo jich opravdu hodně, někdy i sto za den. A tak skončila maminka s dcerou v nemocnici. Tam byly celý dlouhý měsíc, protože záchvaty pořád neustávaly. Jejich počet se nakonec snížil vlivem tučné ketogenní diety, která ovlivňuje mozek, a konečně mohly zase domů. Za Klárkou začala docházet rehabilitační sestřička, která s ní pravidelně každý den cvičila a cvičí do dneška, k tomu navštěvují speciální neurorehabilitační centra, kde Klárce pomáhají s pohybem. Navíc začala s maminkou docházet na hipoterapie, protože přímý kontakt s koňským hřbetem ji nesmírně stimuluje. Sice nesedí, neleze ani se neotáčí a místo mluvení jen tak brumlá, ale je velmi vnímavá a moc ráda poslouchá, co si lidé kolem ní povídají. Protože miluje kontakt s lidmi, bere ji maminka pravidelně se starším synem na dětské hřiště a přítomnost dětí dělá Klárce velkou radost. Maminka dobře ví, že se o svou dceru bude starat vlastně pořád, přijala to s velkou láskou a pokorou, stejně jako Klárčin tatínek, který se snaží rodinu zajistit finančně.
Když jsme Klárku v Tuchoměřicích navštívili, její maminka nám vyprávěla, jak se změnil Klárčin stav od poslední návštěvy. Bohužel prodělala několik viróz, což vždycky znamená regresi. O to větší radost má rodina i z úplně nepatrných pokroků, které vždy následují po speciálních neurorehabilitacích na klinice Armandi nebo po Feldenkraisově metodě. Naštěstí Klárka je klidná, ráda se vozí v kočárku a maminka ji zatím unese, proto může s rodinou absolvovat výlety i spoustu procházek.
Na návštěvu s námi dorazila také herečka a zpěvačka Michaela Dolinová, která návštěvu okomentovala takto: „Sama mám dvě děti a vždy, když jsem se o ně musela intenzivně starat, třeba když byly nemocné, bylo to hrozně vyčerpávající. Ve srovnání s Klárčinou maminkou to vlastně ale nebylo nic. Považuji za hrozně důležité, že má kolem sebe skvělé zázemí a že jí pomáhá celá rodina. Moc jí držím palečky a doufám, že všechny prostředky, které se ve sbírce Srdce dětem vyberou, umožní rodinám nejen péči o jejich nemocné děti, ale přinesou vlastně i takové psychické zklidnění, že mohou s dítětem pracovat a nemusí se bát, z čeho to zaplatí.“
Sbírka Srdce dětem se koná každoročně před Vánocemi v prodejnách Lidl pod záštitou Život dětem, o.p.s. Za jedenáct let jejího konání přispěli zákazníci a společnost Lidl celkovou částkou 247 milionů korun. Za získané peníze nakupuje Život dětem, o.p.s., přístroje, zdravotní pomůcky, ošetřovací materiál nebo hradí ozdravné a rehabilitační pobyty pro děti, které se potýkají s nemocí motýlích křídel, autismem, dětskou mozkovou obrnou, onkologickým onemocněním, cystickou fibrózou, svalovou dystrofií nebo různými kombinovanými postiženími.